sobota 23. mája 2015

BUZZWORDS

...alebo „Ktoré slová používať na mítingu, aby ste aj dnes zneli rozhľadene a múdro.“


Buzzword (buzz – bzukot, šum; word –slovo) je skupina slov, ktoré sú módne a v danej dobe nadmerne používané. Väčšinou ide o akýkoľvek nový, inovovaný, radikálny alebo revolučný termín, ktorý je najprv primárne používaný v určitom obore (IT, ekonómia, marketing, obchod...) a následne často prechádza aj do slovníka laickej verejnosti.

Aj slová ako blog, web, e-mail a podobne kedysi patrili do tejto skupiny slov a dnes ich už používame ako úplne bežné slová.

Najnovšie "buzzwordy"

V nasledujúcom zozname Vám prinášame najnovšie anglické buzzwordy, ktoré podľa Macmillan Dictionary pribudli do „slovníka“ za prvých päť mesiacov tohto roku.

·         brinner – vzniklo zo slov „breakfast“ a „dinner“ a označuje jedlo podávané večer, ktoré sa skladá z ingrediencií (resp. jedál) typických pre raňajky.

·         confidence and supply – dohoda medzi politickými stranami, ktorá umožňuje menšinovej strane zohrávať určitú úlohu vo vláde, a je menej formálna ako koalícia.

·         spiralizer – kuchynský nástroj, ktorý krája zeleninu na veľmi tenké a dlhé kusy.

·         ruburb – oblasť vidieka, kde sa nachádza  bytová výstavba aj farmy a ľudia odtiaľ dochádzajú do blízkych miest za prácou.

·         demi-decade – polovica dekády

·         normcore – módny trend, podľa ktorého ľudia úmyselne nosia obyčajné, lacné a ľahko dostupné oblečenie.

·         nanodegree – kurz alebo štúdium, ktoré trvá oveľa kratšie ako univerzitné štúdium a zameriava sa na zručnosti potrebné pre konkrétnu pracovnú pozíciu.

·         empty chair – je to spôsob strápnenia človeka, ktorý sa odmietne zúčastniť (väčšinou verejnej) debaty tým, že do debatnej miestnosti dáte prázdnu stoličku, ktorá daného človeka „zasupuje“.

·         hearable – elektronický prístroj, ktorý sa nosí v uchu.

·         JOMO = joy of missing out – potešenie, ktoré získate tým, že namiesto sledovania toho, čo robia a hovoria ostatní, venujete čas niečomu, čo chcete robiť Vy.

·         free-from – označuje jedlá, ktoré neobsahujú lepok, mliečne produkty atď., čím sú bezpečné aj pre alergikov.

·         text neck – problémy s krkom a chrbticou, ktoré sú spôsobené častým skláňaním sa nad mobilom, tabletom a pod.

·         bae – označuje človeka, s ktorým máte romantický vzťah.

·         paleo diet – diéta založená na jedle konzumovanom v dobe kamennej.

·         SOLE – samostatne organizované výučbové prostredie, pri ktorom sa skupiny detí učia nezávisle využitím počítačov a internetu.

·         likebait – webový obsah, ktorý má za úlohu vygenerovať čo najviac „Páči sa mi to“ (Like-ov)  na sociálnej sieti.

·         garbage patch – veľká plocha mora, v ktorej prúdy spôsobujú hromadenie odpadu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára