štvrtok 2. apríla 2015

Nemčina pre začiatočníkov a nielen pre nich

Ako prebieha kurz nemčiny pre začiatočníkov? Čo sa naučím?


Nebudeme Vás tu zaťažovať množstvom informácií, ktoré Vám nedokážu poskytnúť reálne odpovede na uvedené otázky. Veríme, že oveľa lepšie si to budete vedieť predstaviť, keď si prečítate tento krátky príbeh študenta.

Začal som študovať nemčinu dvakrát do týždňa vždy po 60 minút. Mojim cieľom bolo a je, ako inak, naučiť sa komunikovať po nemecky. Mám zvládnutú angličtinu na slušnej úrovni. 

Na začiatku musím zdôrazniť, viď ma do toho lektorka nenútila, s nemčinou som v kontakte prakticky denne. Každý večer si nájdem 30 a viac minút na to, aby som prečítal nejaký článok, alebo si pozrel nejaké video či vypočul aspoň zvukovú nahrávku. Vrelo inak odporúčam tento 13-dielny video seriál.

Uplatňujem tak pravidlo, že ak sa nemčine nebudem venovať pravidelne, svoj cieľ tak ľahko nedosiahnem. Angličtinu som sa učil niekoľko rokov, kým som dosiahol chcenú úroveň. V tomto prípade som volil iný postup. Verím, že rýchlejší. Čo je dôležité ešte podotknúť, skôr než prejdem k podstate je, že lektorka mi so samo-štúdiom pomáha. Posiela mi odkazy na články, videá a pod. 

Ako teda prebieha samotná hodina. V prvom rade nejde o memorovanie slovíčok. Všetko sa učím z kontextu. Mechanické memorovanie mi neprináša očakávané výsledky. Nové slová si trvalo zapamätám, keď sú vsadené do vety. Ešte lepšie, keď ide o celý článok, príbeh. Učím sa tak zároveň aj vetnej konštrukcii a gramatike.

Áno, aj tá nešťastná gramatika je potrebná. Nie, nikto ma nenúti učiť sa poučky alebo pamätať si to či ono pravidlo. Samozrejme, lektorka mi objasní použitie napr. skloňovanie podstatných mien. Poznáte to: DER, DIE, DAS atď. Následne cvičíme na príkladoch použitie v praxi. Opäť ide o celé vety. Neskôr krátke články, potom celé príbehy. 

Robím samozrejme chyby. No nebojím sa rozprávať, aj keď s nimi. Lektorka ma opraví, keď urobím chybu (a že ich je). Zopakujem vetu správne a pokračujeme. Zo začiatku som si ani neuvedomil, koľko gramatiky sme prebrali. Obzvlášť to, že robím stále menej a menej chýb. A čo je ešte lepšie, viem sa sám opraviť.

Ak to porovnám s tým, ako som sa učil angličtinu, toto je niečo úplne iné. Baví ma to. V žiadnom prípade mi to nejde ľahko a nie som žiadny lingvista. No keď vidím, že po niekoľkých mesiacoch som schopný (zatiaľ s chybami a veľmi jednoducho) prerozprávať príbeh, ktorý som čítal, motivuje ma to ísť ďalej. Ak by som šiel na to štýlom, ktorým som sa učil angličtinu, výsledok by nebol taký oslnivý. Odfajknúť si dve návštevy kurzu týždenne a sem tam sa na to pozrieť doma nevedie nikam. Aspoň nie u mňa.

Lekcie beriem ako skvelý základ, kde mám možnosť naučiť sa nové veci a kedykoľvek si overiť, nakoľko som ich zvládol. Výhodou je, že keď niečomu nerozumiem, vždy mi je lektorka ochotná a pripravená problém objasniť. Veď to možno poznáte. Jedno a to isté slovíčko tisíckrát dokola a po tisíc prvýkrát ho zase neviem. Na šľak trafenie. 

Lekcie sú tematicky orientované. Znamená to, že slovná zásoba aj gramatika sú prispôsobené téme. Postupejeme podľa učebnice Themen Aktuell. Nejdeme však cvičenie za cvičením, článok za článok. Skôr mi slúži ako odrazový mostík. Iste existuje mnoho iných, dobrých učebníc. Mne sa táto osvedčila. Oveľa viac však záleží na lektorovi(ke). Najviac však na mne samom. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára