streda 15. apríla 2015

Ktoré jazyky sa oplatí učiť?

Zvýšte svoju šancu na úspech pri hľadaní novej práce!

 

Podľa portálu karierainfo.sk je zo strany uchádzačov na Slovensku stále najväčší záujem o pracovné ponuky bez potreby ovládať cudzí jazyk. Štatistiky toho istého portálu však zároveň uvádzajú, že približne polovica inzerovaných pracovných ponúk požaduje znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. To znamená, že títo uchádzači prichádzajú o šancu zabojovať o miesto na takýchto pozíciách.

Pokiaľ učenie jazykov vyslovene nepatrí medzi Vaše záľuby a jazyky sa učíte len kvôli ich využitiu v práci, pri cestovaní, či pri komunikácii s vnúčatami žijúcimi v zahraničí, je dobré sa zamyslieť, ktorému jazyku sa skutočne oplatí venovať čas.

Anglický jazyk sa tradične drží na prvom mieste...


Nikoho neprekvapí, že najžiadanejším cudzím jazykom je stále angličtina, ktorú firmy požadovali pri viac ako 63% ponúkaných pracovných pozícií.

Ktoré ďalšie jazyky sa dostali do rebríčka?

 

V súhrnnej tabuľke môžete vidieť, že druhým najčastejšie uvádzaným jazykom je nemčina, ktorá sa vyskytuje vo viac ako 21% ponúk. Tretím je maďarčina a potom ruština. V niektorých krajoch (napr. v Nitrianskom a Trnavskom kraji) maďarčina dokonca predbieha nemčinu. V súčasnosti sa v pracovných ponukách už objavujú aj niektoré ázijské jazyky.


Podľa personálnej agentúry Grafton Recruitment vo viacerých oblastiach už nestačí len znalosť jedného svetového jazyka. Mnohé firmy (najmä centrá zdieľaných a podporných služieb) žiadajú kombinácie aspoň dvoch jazykov. Opäť nikoho neprekvapí, že najžiadanejšou kombináciou je angličtina a nemčina, v ďalších prípadoch nemčinu nahrádza taliančina a francúzština.

Pri výbere toho správneho jazyka pre Vás sa treba zamyslieť aj  nad možnosťou štúdia jedného z menej častých, no stále žiadaných jazykov. Ich výhodou je, že ak ich uchádzač ovláda, dokáže sa ľahko vyhnúť veľkej konkurencii pri hľadaní práce.

Ako je to z celosvetového hľadiska?


Ak študujete jazyky kvôli pobytu v zahraničí, Váš výber uľahčí štúdia vedcov americkej univerzity MIT. Tí zistili, že čínština a arabčina nemajú až taký vplyv, ako by sa mohlo zdať, pretože tieto jazyky sú izolované od ostatného sveta, a tak ho dokážu ovplyvňovať len veľmi málo.

Na druhej strane holandský jazyk, ktorým hovorí len cca 27 miliónov ľudí, má značný vplyv práve preto, že Holanďania sú jazykovo a internetovo veľmi zdatní.

Aj podľa tohto prieskumu je najvplyvnejším jazykom angličtina, ktorá je dnes neodmysliteľnou súčasťou nielen pracovného, ale aj bežného života vo veľkej časti sveta. Za ňou nasledujú ďalšie svetové jazyky, ako napríklad nemčina, francúzština a španielčina.

Ďalším faktorom, ktorý treba vziať do úvahy je geografická blízkosť daného jazyka. V prípade Slovenska je nemecký jazyk určite viac vyhľadávaný a potrebný pri cestovaní alebo v bežnom živote ako napríklad francúzština, či taliančina.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára