streda 8. apríla 2015

Ruština pre začiatočníkov a nielen pre nich

Ako prebieha kurz ruštiny pre začiatočníkov (a nielen pre nich)? Čo sa naučím?


Ešte pred začiatkom kurzu som absolvoval úvodnú bezplatnú konzultáciu s lektorkou. Cieľom bolo zistiť moje požiadavky na výučbu, nastaviť intenzitu výučby, prípadne zameranie kurzu. Pre pokročilých študentov to bude asi dôležitejšie, no vítam túto možnosť. Od začiatku som tak minimálne vedel kto, kde a najmä ako ma bude učiť.

Keďže som úplný začiatočník, chtiac-nechtiac som musel na začiatku zvládnuť aj azbuku. Z môjho pohľadu ide asi o najnáročnejšiu vec.

Odhliadnuc od toho, už po krátkej dobe som nadobudol pocit, že s ruštinou to pôjde ľahko. Ide predsa o slovanský jazyk a aj gramatika je veľmi podobná tej našej. No po čase som však zistil, že odlišností je viac než dosť a nevystačím si s jej podobnosťou s naším alebo českým jazykom.


Moja lektorka má zaujímavý spôsob, ako mi ukázať, koľko som sa už naučil, no zároveň, koľko ešte musím zvládnuť. Základom je, že na začiatku hodiny porozprávam (samozrejme po rusky), čo som v uplynulých dňoch robil, kde som bol a pod. Samozrejme, chybám sa nevyhnem. Dôležite však je rozprávať. Ak urobím chybu, lektorka ma opraví. 

Súčasťou hodiny je aj gramatika. Nie, nejde o žiadne poučky. Jednoducho sa líši od tej našej. Opakovanie viet, v ktorých je použitá spôsobuje, že si ju ľahšie  a trvalo zapamätám. 

Najradšej mám tu časť hodiny, keď čítam zaujímavý text. Napríklad ten o tom, ako v Rusku oslavujú Veľkú noc. Okrem nových slov sa dozviem aj niečo o ich kultúre a odlišnostiach. Považujem to za skvelý spôsob, ako si skutočne veľa zapamätať. 

Nečítam však len ja. Text mi lektorka prečíta prirodzeným tempom. Mojou úlohou je zachytiť to, čo povedala a prerozprávať to. Alternatívou je vypočutie nahrávky napr. vo formáte MP3.

Na hodine sa nedá stihnúť všetko, a preto sa učím aj doma. Či už ide o čítanie textov alebo pozeranie videí na Youtube. V priemere sa ruštine venujem minimálne 30 minút denne. Dôležité je nájsť si zdroj, ktorý Vás bude baviť. Odporúčam pozrieť si tento youtube kanál https://youtu.be/A01aL-C03uA?list=PLA6A62F70ACF2F11F alebo túto webovú stránku http://www.russian-plus.com


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára