štvrtok 8. januára 2015

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 1Učiť sa cudzí jazyk, v tomto prípade hovorme o angličtine, môže byť frustrujúce. Študujete roky a stále neviete plynule komunikovať po anglicky. Absolvovali ste mnoho kurzov a testov a stále nič. Ste si istý(á), že existuje lepší spôsob, ako ten, ktorý ste skúšali doteraz. No neviete, čo to je a kde ho hľadať.

Rozumieme Vašej frustrácii.

Raz sme mali študentku. Jej meno je Petra. Nemala problém prečítať väčšinu textov v angličtine, avšak bola veľmi hanblivá a nervózna, keď mala po anglicky rozprávať. Nevedela rozprávať bez chýb. Petra bola veľmi sklamaná až nahnevaná. Ona, možno práve ako Vy, študovala angličtinu mnoho rokov. Stále však nevedela plynule konverzovať. Nerozumela. V čom bol problém?

Petra chcela vidieť výsledky. Chcela sa zlepšovať oveľa rýchlejšie. Po niekoľkých rokoch štúdia stále len čakala, kedy príde ten okamih a bude po anglicky plynule rozprávať.
Tento príbeh nie je ani zdanlivo ojedinelý. A v čom je ukryté to tajomstvo úspechu? Poďme na to postupne, krok za krom.

Pravidlom číslo 1 je učiť sa čo najjednoduchšie.Pravdepodobne máte mnoho spoločného s Petrou. Študovali ste gramatiku a slovnú zásobu. Často rozumiete písanému textu, ale rozprávať po anglicky je pre Vás oveľa zložitejšie. 
Rovnako ako Petra, ak sa chcete pohnúť z miesta, je potrebné veci zjednodušiť a riadiť sa jednoduchými pravidlami. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva za pravidlom číslo 1.

Pravidlo číslo 1 je, aby ste sa neučili slovíčka samostatne, ale vo vetách či frázach. Nikdy sa neučte len samotné slovíčka. Samozrejme, frázy sú tvorené skupinou slov, ktoré prirodzene po sebe nasledujú. Keď študujete slovíčka individuálne, vypisujete si ich do zošita s prekladom, práve tu je ten problém. Tieto slová nemajú žiadnu väzbu na žiadne ďalšie. Preto je veľmi ťažké pre Váš mozog zapamätať si ich.

Aj to je dôvod, prečo si ich musíte stále dookola opakovať. Pozriete sa na zoznam slovíčok a snažíte sa zapamätať si ich. A na nasledujúci deň ich zabudnete a pozriete sa do zošita či slovníka a snažíte sa opäť ich zapamätať. A možno po dlhom čase si ich zapamätáte. Avšak s väčšou pravdepodobnosťou ich zabudnete, obzvlášť v dlhodobom merítku. A to je spôsob, akým sa väčšina študentov učí slovnú zásobu.

Je tu však aj ďalší problém spojený s učením sa slovíčok individuálne. Keď sa nové slovíčka učíte samostatne, neučíte sa žiadnu gramatiku. Ak sa však učíte pomocou fráz, učíte sa aj gramatiku. Je to najjednoduchší spôsob, ako sa ju naučiť. Nepotrebujete žiadne pravidlá. 

Uveďme si jeden príklad. Povedzme, že poznáte jednoduchú frázu: "Nice to meet you". A teraz si predstavme, že ste úplný začiatočník a slovo "meet" je pre Vás úplne nové. A teraz, klasický spôsob. ako sa naučiť nové slovíčko je zapísať si ho do zošita. A potom by ste sa naučili, že slovo "meet" znamená stretnúť sa. Po mnohých opakovaniach by ste si ho konečne zapamätali.

Oveľa účinnejší spôsob je veľmi odlišný. Napísali by ste si celú frázu. "Nice to meet you". Naučili by ste sa celú frázu. Nikdy nie len samotné slovo "meet". Tým, že sa učíte celé frázy, učíte sa aj gramatiku. Ako je to možné? V prvom rade, naučili ste sa sloveso "meet". Toto sloveso sa Vám "usadí" v pamäti. Taktiež ste sa naučili, že v tejto fráze je sloveso meet spojené s "to": "to meet". Nemusíte si to pamätať. Nemusíte sa tým dokonca ani zaoberať. Jednoducho viete, že v tejto situácii sa to vyslovuje práve takto. "Nice to meet you".

Platí to pre všetku gramatiku, frázy, slovíčka. Štúdiom celých fráz alebo dokonca viet sa vždy učíte aj množstvo gramatiky. Učíte sa, ktoré slovíčka idú prirodzene spolu. A zisťujete kedy a v akej situácii ich použiť.


Povedzme, že ste objavili nové slovíčko novinovom článku či pri počúvaní rádia. Napríklad slovo "introducing". Hm, to je nové, čo znamená? A poznačíte si ho. Avšak nepoznačíte si len toto jedno slovo. Napíšete si celú frázu či vetu, v ktorej sa toto slovo objavilo. Viete, že slovo "introducing" ste našli ekonomickom magazíne. A to je ten spúšťač, ktorý Vám umožní si trvalo zapamätať nové slovíčko a poskytuje vám výbornú pamäťovú pomôcku. Teraz ste naučili nielen jedno slovíčko ale celú vetu a tiež si pomeniete, odkiaľ táto veta pochádza. Čo bolo hlavnou témou, pri akej príležitosti či v akej situácii.

Keďže ste sa učíte stále viac a viac nových fráz, začínate získavať pocit, že chýb, ktoré ste doteraz robili, postupne miznú. A začínate vedieť, kedy použiť určité slová, ako ich použiť a taktiež správne použiť gramatiku.

Je tu aj ďalšia výhoda plynúca zo štúdia fráz a celých viet a poznania za akých situácií boli použité. Frázové slovesá (Phrasal verbs). Napríklad "to be knocked out" alebo "knocked up" majú úplne odplišní význam. "Knocked out" je frázové sloveso a je zložené z dvoch slovies. "To be knocked out" znamená niekoho udireť alebo zasniahnuť v boxe. Boom, knocked out on the floor. "To be knocked up" znamená byť tehotná. Tento výraz používame pochopiteľne u žien. 

Ak sa teraz pozriete na tieto dve frázové slovesá, je jasné, že sa ich musíte naučiť samostatne. Ak sa ich však budete učiť ako zoznam rad za radom, pravdepodobne budete zmätený. Zabudnete ich čo nechcete, však. Nie je to efektívne a nefunguje to. Ale ak sa ich budete učiť z reálnych situácií, skutočných viet, článkov, zvukových nahrávok, potom ich budete vedieť použiť v reálnej situácii.

Ak sa naučíte celú vetu, zistíte, že "The fighter knocked out the other fighter".  Slovo "fighter" Vám tu pomáha zapamätať si celú situáciu. Rovnako Vám to pomôže zapamätať si význam frázy "knocked out".

Alebo by ste mohli povedať "The woman got knocked up by her boyfriend", však? To Vám dáva predstavu o zmysle toho výrazu. A viete, že tento výraz použijete vždy len v situácii, keď ide o tehotenstvo. Je to oveľa efektívnejšie ako sa učiť zo zoznamu frázových slovies.

Takže čo je prvým pravidlom? Čo je našim prvým tajomstvom? Vždy a vždy len učenie sa fráz, skupiny slov. Vždy si poznačte, kde ste frázu počuli či čítali a v akej situácii. A už nikdy viac sa neučte nové slovíčka samostatne. To je všetko. V tomto je skrytá sila pravidla číslo 1, pravidla pre rýchle napredovanie v učení sa angličtiny.


Predchádzajúce príspevky

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 0

2 komentáre:

 1. Ano, to je vsetko pekne, ale musim vediet aj co znamenaju ostatne slova vo vete, t.j. musim vediet, co znamena "other", "fighter", "woman".....

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dobrý deň,

  máte pravdu. Je nutné vedieť aj ostatné slová vo vete, pokiaľ sa nedajú ľahko domyslieť. Týmto videom (krokom)
  sme sa sa snažili ukázať, že ak si budete zdokonalovať slovnú zásobu celými vetami alebo frázami, naučíte
  sa reálne použitie daného slova. My v slovenčine môžeme dané slovo používať v úplne inom kontexte.

  Čo sa týka tých ostatných slov vo vete, ktoré nepoznáte, znova nie je dobré si ich prekladať. Radšej používajte výkladové slovníky ako to aj uvádzame vo videu "Krok č. 5". Vo výkladových slovníkoch nájdete presný
  význam slova a väčšinou aj použitie vo vete.

  Čiže ak to zhrniem, vo videu "krok 1" rozprávame hlavne o tom, ako sa učiť používanie slov a vo videu "krok 5" dávame tip ako sa učiť nové slovíčka.

  Ak máte akékoľvek otázky, alebo by ste potrebovali pomôcť vo Vašom štúdiu, neváhajte nás kontaktovať.

  Krok č.5
  http://blog.royalschool.sk/2015/01/ako-sa-ucit-cudzi-jazyk-jednoduchsie_19.html

  OdpovedaťOdstrániť