pondelok 19. januára 2015

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 5


Dnes sa budeme venovať pravidlu číslo 5, ktoré Vám umožní dosiahnuť perfektné zvládnutie konverzačnej angličtiny. Ešte predtým sa však vrátim sa k pravidlu číslo2.

Pravidlo číslo 2 je „Neštudovať gramatické pravidlá“. Keď sa ich učíte, myslíte na nich ešte pred tým, ako začnete rozprávať a to spôsobuje váhanie. Rozprávate oveľa pomalšie a spomaľuje sa aj schopnosť porozumieť. Keďže ste si osvojili pravidlo číslo 2, možno ste si pomysleli, „Hmm, ako sa mám naučiť hovoriť po anglicky gramaticky správne, keď sa nemám učiť gramatiku?“. Tak, a to je presne to, čo sa Vás budem dnes snažiť naučiť.

Existuje veľmi jednoduché a účinné pravidlo. Výskumy ukazujú, že táto technika je najlepší spôsob, ako sa naučiť gramatiku akéhokoľvek jazyka. Ide o tzv. „aspekt príbehov“ alebo aj „aspekt mini príbehov“.Ako používať túto techniku? Najprv Vám poviem príbeh, mini príbeh. Potom, druhýkrát vám ten istý príbeh porozprávam ešte raz. V druhom prípade však zmením aspekt príbehu. Možno sa budete diviť, čo to znamená zmeniť aspekt príbehu. Jeden zo spôsobov, ako zmeniť aspekt príbehu, je zmeniť slovesný čas, ktorý sa v príbehu vyskytuje.

Prvý príbeh, ktorý Vám rozpoviem, je v prítomnom čase. Potom, v druhom prípade, rovnaký príbeh rozpoviem v minulom čase. Toto je spôsob, ako zmením aspekt príbehu. Iný spôsob, ako to urobiť, je zameniť osobu, ktorá príbehom sprevádza. Dôležité je pamätať si, že zmenou aspektu zmeníte aj gramatiku v ňom použitú. Zakaždým, keď Vám poviem príbeh, poviem Vám ten istý príbeh, budete však počuť rozdielnu gramatiku.

Poďme si to teda vyskúšať.
  

There is a man and his name is John. And John goes to the store and John buys a shirt, and the shirt is blue. And John pays $20 for the shirt.Prvý príbeh je v prítomnom čase. Vaša úloha je teraz veľmi jednoduchá. Prečítajte si ho niekoľkokrát a snažte sa pochopiť, čo sa v tomto príbehu odohráva. Prečítajte alebo vypočujte si ho veľakrát, pretože chcete dosiahnuť, aby sa táto informácia uložila hlboko do Vašej pamäti.

Teraz Vám ten istý príbeh poviem opäť. Rovnaký príbeh, avšak tentokrát použijem minulý čas. Poďme na to.
  

One year ago, there was a man and his name was John. Now John went to the store and John bought a shirt, and the shirt was blue. And John paid $20 for the shirt.Aj tento príbeh počúvajte / čítajte niekoľkokrát za sebou dlhší čas. Takto sa Vám informácie uložia do pamäte.

Keď ich bude čítať alebo počúvať, nemyslite na gramatiku. Nepremýšľajte nad tým, aký druh slovesného času používate. Nepremýšľajte na tým, či ste použili nepravidelnú formu slovesa. Počúvajte, čítajte a snažte sa porozumieť príbehu. To je všetko, čo potrebujete urobiť. To je dôvod, prečo je táto metóda taká jednoduchá a účinná. Počúvajte ten istý príbeh s rozdielnou gramatikou. A čoskoro sa gramatika uloží hlboko do Vašej pamäte. A keď budete rozprávať, budete schopný túto gramatiku použiť.

Pokračujme teraz v precvičovaní tejto metódy. Teraz Vám príbeh poviem v budúcom čase. Poďme na to.

One year from now, in the future, there will be a man and his name is going to be John. Now John is going to go to the store and John is going to buy a shirt, and the shirt will be blue. And John is going to pay $20 for the shirt.Teraz sme už ten istý príbeh počuli trikrát, troma rôznymi spôsobmi. Počuli sme ho v prítomnom, minulom a budúcom čase. Určite ste si všimli, že príbeh je rovnaký, ale slová použité v každom z príbehov sa menia, ako meníme ich aspekt.

Teraz by som rád pokračoval v precvičovaní tejto techniky. Poviem Vám ešte jeden príbeh. Tentoraz zmením charakter príbehu, takže John, postava tohto príbehu, príbeh rozpráva. Poďme na to.

I am a man and my name is John. I went to the store and I bought a shirt. The shirt was blue, and I paid $20 for the shirt.Toto je záver štvrtého príbehu.  Opäť, počúvajte alebo čítajte príbeh znovu a znovu. Nepremýšľajte nad gramatikou.

Jednoducho počúvajte a snažte sa porozumieť príbehu a čo sa v ňom odohráva. Je to tak jednoduché a zároveň tak účinné. Vypočujete si korektnú gramatiku znovu a znovu, ktorá sa vám ukladá do pamäti. Zrazu zistíte, že rozprávate po anglicky a používate gramatiku správne, rozprávate rýchlo, ľahko a sebavedomo.

Ak použijete túto techniku, učíte sa angličtinu presne tak, ako sa ju učia Native speakri. Učíte sa tak, ako sa učia deti, počúvaním.


Ok, pravidlo číslo 5 je o zmene aspektu alebo charakteru príbehu. Je účinné a ľahko použiteľné pri učení sa gramatiky bez nutnosti memorovať sa nudné gramatické pravidlá.


Predchádzajúce príspevky

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára