utorok 13. januára 2015

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 3
Pravidlo číslo 3 je veľmi jednoduché. V skutočnosti by sme mohli povedať, že patrí medzi najdôležitejšie. Aké je to pravidlo? Pravidlo číslo 3 znie: "najprv počúvajte". Čo tým máme na mysli? Učte sa najprv ušami a nie očami. Počúvajte. Ideálne, počúvajte šesť mesiacov a až potom začnite rozprávať.
Počúvanie je kľúčom k plynulosti. Prečo sa zamerať najprv na počúvanie? Prečo sa učiť ušami a nie očami? Počúvaním sa učíte aj gramatiku. Učíte sa slovnú zásobu. Porozumiete rýchlejšie a lepšie. Počúvanie je tou najdôležitejšou vecou, ktorú by ste mali urobiť.
Ak ste sa učili angličtinu štýlom, ktorý je bežný na stredných či vysokých školách, pravdepodobne máte problém s rozprávaním, pretože ste sa učili očami. Učili ste sa, ako čítať po anglicky. Učili ste sa ako písať po anglicky. Učili ste sa ako myslieť po anglicky. Preto pravdepodobne viete veľa z gramatiky. Možnože viac ako ľudia, ktorých angličtina je materinským jazykom.
Vezmime si napríklad deti. Tie si nevezmú učebnicu a začnú študovať gramatické pravidlá. Deti sa neučia očami. Učia sa len a len počúvaním. Počúvajú svojich rodičov a rozprávajú sa s nimi. Deti jednoducho počúvajú a počúvajú a počúvajú po dobu niekoľkých rokov. Rok a pol či dva, kým začnú rozprávať.

Tak sa máte teda učiť angličtinu? Mali by ste sa ju na začiatku učiť počúvaním. Mali by ste prv počúvať, ak sa chcete rozprávať po anglicky automaticky, ľahko, rýchlo a správne. Sú tu dve dôležité veci na zapamätanie, ktoré súvisia s pravidlom číslo 3. Prvá vec je, čo počúvate. Mali by ste sa uistiť, že počúvate jednoduchú angličtinu. Čo tým máme na mysli? Myslíme tým, že by ste mali byť schopný porozumieť 95% a viac z toho, čo počúvate bez prerušenia a použitia slovníka.

Napríklad počúvajte nahrávky určené pre deti. Ale počúvajte detské audio knihy. Ak je to pre vás príliš jednoduché, postúpte o level vyššie. Môžete počúvať tínedžerské programy. Toto sú všetko príklady, ktoré môžete použiť pri počúvaní jednoduchej angličtiny.

Je v poriadku, ak počúvate niečo, čo je o málo náročnejšie, ak máte text. Napríklad, ak počúvate lekciu angličtiny, kým máte k dispozícii text, je to v poriadku. Kým môžete zároveň čítať text, je to OK. Alebo prejav, ak máte text, je to OK.

Druhou dôležitou vecou, ktorú by ste si mali pamätať je, kedy počúvať. Počúvať môžete kedykoľvek. Vezmite si mp3 prehrávač alebo iPod a počúvajte, počúvajte a počúvajte. Počúvajte, kedy len môžete. Počúvajte na ceste do práce. Na obede. Keď cvičíte. Na ceste domov z práce. Počúvajte večer, pred tým, ako pôjdete spať. Počúvate tak veľa, ako môžete.

Takže. Pravidlo číslo 3 je najprv počúvať. Je to super jednoduché a super účinné. Zamerajte sa na učenie sa ušami a nie očami. Pamätajte si, je to najúčinnejšie pravidlo.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára