nedeľa 11. januára 2015

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 2Dnes si povieme o pravidle číslo 2. A ako znie? V skutočnosti je opäť veľmi jednoduché: „Neučte sa gramatiku. Neučte sa gramatické poučky a pravidlá“. Viem, je to prekvapenie, pretože každý učiteľ angličtiny Vám určite hovoril, že gramatiku sa naučiť musíte. Na strednej škole, univerzite, v jazykovej škole... Učitelia angličtiny vždy učia gramatiku. To je spôsob, na ktorí sú oni aj Vy zvyknutí.

Tak, a teraz mám jednu otázku. Boli úspešní s použitím tohto klasického spôsobu? Opýtajte sa sami seba. Viem hovoriť po anglicky rýchlo, ľahko a automaticky? Ak je odpoveď nie, potom sa musíte spýtať prečo.

A opäť je tu jednoduchá odpoveď: Keď študuje gramatiku a jej pravidlá, myslíte len a len na ne. Myslíte na past perfect tense, future perfect tense, prepositions, na to či použijete „a“ alebo „the“ pred slovom... Myslíte na ne ešte pred tým, ako začnete rozprávať. Keď píšete, máte množstvo času. Môžete písať pomaly a opraviť si chyby. Môžete sa pozrieť do slovníka, ak potrebujete pomoc. Keď však rozprávate, čas na tieto veci nemáte.


Keď rozprávate, nemáte priestor ani čas myslieť na slovesá, určité a neurčité členy, príslovky. Keď sa vás niekto niečo opýta, chcete odpovedať na jeho otázku okamžite. Nechcete stráviť minúty rozmýšľaním nad tým, aké gramatické pravidlo použiť.

Toto je odpoveď na otázku, prečo je dôležité neučiť sa gramatické pravidlá. Keď ich študujete, potom myslíte na všetky tie pravidlá predtým, ako začnete rozprávať. Váhate, rozprávate a chápete oveľa pomalšie.

Dobre. Asi sa pýtate, ako sa vlastne ten native speaker naučil gramatiku? No predsa rovnako ako my, keď sme boli deti. Keď sme malí a učíme sa rozprávať, využívame hlavne svoje uši. Počúvame rozhovory starších a z ich reči sa sami učíme. Rodičia nás nenútia učiť sa gramatické pravidlá a poučky. Napriek tomu rozprávame plynule a väčšinou bez chýb. Až keď sme starší, učíme sa gramatiku v škole. Neštudujeme ju, aby sme mohli rozprávať, ale najmä pre schopnosť správne písať. A to je rozdiel.

Ako sa teda naučiť gramatiku? Najlepšie prostredníctvom počúvania. Počúvania gramaticky správne zložených viet a textov. Aj čítanie je skvelá forma. No väčšinu času je potrebné stráviť počúvaním. Ak sa rozhodnete pre čítanie, nepoužívajte učebnice. Mali by ste radšej voliť medzi príbehmi napísanými v angličtine. Na začiatku možno príbehy, ktoré čítajú malé deti.

To je spôsob, ako sa deti, my všetci, učíme gramatiku. A robíme to rýchlo a automaticky bez zbytočné memorovania a gramatických poučiek.


Dnes sme si povedali o pravidle číslo 2. Neučte sa gramatiku a jej pravidlá. Ak vlastníte nejaké učebnice gramatiky, odložte ich nabok. Radšej skúste videá s anglickými rozprávkami na youtube alebo zájdite do najbližšieho kníhkupectva a hľadajte Fairy tales (rozprávky) :) príjemné čítanie :)


Predchádzajúce príspevky

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára