štvrtok 15. januára 2015

Ako sa učiť cudzí jazyk jednoduchšie - Krok 4

Pravidlo číslo 4 je nasledovné: učte sa do hĺbky.

Čo myslím hĺbkou, keď hovorím o učení? Ak sa učíte niečo do hĺbky, myšlienka sa stane Vašou súčasťou. Už nikdy ju nezabudnete. Úplne ju ovládnete. Stane sa jednoduchou, ľahkou a samozrejmou.

Potrebujete začať vnímať rozprávanie po anglicky ako šport, alebo tanec. Učenie sa angličtiny nie je ako matematika alebo veda. Nie je to niečo, čo memorujeme. V skutočnosti je to zručnosť, ktorú potrebujete používať. Potrebujete ju vykonávať. A to automaticky.  Tak ako pri športe, či tanci začínate základmi, ktoré opakujete dovtedy, kým ich neovládate automaticky. Dostanú sa Vám do hĺbky.


Predstavme si basketbalových hráčov. To, čo robia najčastejšie, sú základné kroky – driblovanie, hod na kôš. Precvičujú ich dookola, na každom tréningu, každý deň. Cvičia tisíc krát, znova a znova. Pohyby sa im zautomatizujú, dostanú sa do hĺbky ich mysle a už nad nimi nemusia premýšľať. Takže nikdy nemusia na ne myslieť počas hry, keď práve hádžu na kôš. Nemyslia na ruky, nohy a na to, čo s nimi robiť. Ide to automaticky. Precvičovali to mnohokrát. Je to tak hlboko v ich mozgu, že to len jednoducho urobia, keď treba. Je to tá najdôležitejšia vec. A na základe týchto základov dokážu títo chlapci predviesť úžasné kúsky.

Presne to isté potrebujete urobiť s Vašou angličtinou. Potrebujete sa dostať do stavu, keď angličtina bude pre Vás automatická. Žiadne dlhé premýšľanie... A jediným spôsobom, ako to dosiahnuť, je učiť sa do hĺbky.

Učili ste sa napríklad past tense (minulý čas). A možno ste to precvičovali tri, štyri, päť dní. Potom prišiel test. A  pokračujete na ďalšiu kapitolu a učíte sa past progressive, present perfect, alebo iné slovesné časy. Opäť sa učíte po dobu pár dní. Príde ďalší test, ďalšia odškrtnutá kapitola a Vy si myslíte, že to viete.

Avšak nikdy sa neučíte past tense skutočne do hĺbky. Všetky tie časy, gramatiku a slovnú zásobu sa nenaučíte skutočne do hĺbky, neovládate ich automaticky, bez premýšľania. Vždy je to o tom istom. Viac a rýchlejšie. Je to presný opak učenia sa do hĺbky.

To, čo musíte urobiť, je spomaliť a viac opakovať. Opakovanie je matkou múdrosti. Znamená to, že ak chcete byť v niečom skutočne dobrý, ak chcete niečo skutočne zvládať perfektne, musíte opakovať tú istú vec tisíckrát znova a znova. To znamená, napríklad past tense - potrebujete ho počúvať dookola a dookola, kým neprenikne hlboko do Vášho mozgu. Spoznáte, kedy je to správne. Viete, ako ho použiť automaticky a viac sa ním nemusíte zaoberať.

Keď rozprávam po anglicky a použijem past tense, nemusím o tom premýšľať, a o gramatickom pravidle už vôbec nie. Nepremýšľam o tom, pretože som to počul snáď miliónkrát. Keď som bol malý, nikto ma nenútil študovať gramatické pravidlá. Namiesto toho som od mojich rodičov po mnoho rokov počúval jednoduchý jazyk, veľa jednoduchých viet, základnú gramatiku. Neučil som sa náročnejšie a pokročilé pravidlá, až kým som nezvládol dokonale základy.

Práve to potrebujete robiť. Skutočne sa potrebujete zamerať na opakovanie. Znamená to, že ak máte hodinu, namiesto štúdia nejakého pravidla niekoľko dní a potom pokračovať na ďalšie, urobte presný opak. Vezmite si jednu lekciu. Počúvajte ju každý deň po dobu dvoch-troch týždňov, prípadne ešte dlhšie. Počúvajte ju každý jeden deň hodinu-dve, až kým ju úplne neovládnete a môžete ju ľahko použiť. Vracajte sa k tomu, čo viete a opakujte si aj staršie lekcie.
A týmto spôsobom sa zdokonaľujete.

Učiť sa do hĺbky znamená opakovať všetko veľa, veľakrát. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára