utorok 5. augusta 2014

Tipy, ako sa úspešne naučiť nový cudzí jazyk

Ako sa úspešne naučiť nový cudzí jazyk

Dnes sa pozrieme na to, ako sa vyhnúť častým chybám pri učení sa cudzieho jazyka a byť úspešný. Na konci článku nájdete odporúčania na zdroje, ktoré vám pomôžu zrýchliť proces učenia sa.

Buďte konkrétny v tom, čo sa chcete naučiť

Najväčší problém je v nejasnom cieli. To spôsobuje, že ľudia skončia skôr, ako v skutočnosti začnú. poviete si len: "Chcem sa naučiť sa po anglicky / španielsky / nemecky" bez akejkoľvek perspektívy. Čo však znamená učiť sa angličtinu? Naučiť sa ju, aby ste zneli ako rodený hovorca? Vedieť si objednať jedlo? Vedieť písať? A do kedy?

Čo skutočne potrebujete, je byť čo najkonkrétnejší vo vašich cieľoch. A urobiť niečo dosiahnuteľné v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čo tak stanoviť si za cieľ vedieť konverzovať v priebehu šiestich mesiacov? Alebo sa opýtať na smer do troch týždňov? Prípadne hovoriť o vašom živote a vašej práci za dva mesiace? A čo tak objednať si jedlo na konci tohto mesiaca? Môžete si stanoviť akýkoľvek cieľ na obdobie niekoľkých mesiacov. Vždy je to lepšie, ako pracovať bez dobrého plánu. Buďte konkrétny a realistický o tom čo a kedy chcete dosiahnuť.

Prestaňte na to myslieť akademicky – Jediná chyba je nerobiť nič

Jazyk nie je akademická skúška, ktorou si môžete prejsť alebo v nej zlyhať, ale prostriedkom komunikácie. Neexistuje tu preto žiadny "neúspech", len rôzne stupne úspechu, kedy môžete tento jazyk použiť. Nesnažte sa o dokonalosť. Dokonca aj malý úspech, keď si viete objednať obed, aj keď so zlou gramatikou a s použitím správnych slov, je niečo, na čo môžete byť právom hrdý.

Sústreďte sa na priority

Raz, ak máte poriadny plán toho, kde sa chcete dostať a kedy, je dôležité sústrediť váš čas a energiu na to, kde ležia vaše priority. Toto je dôvod, prečo nie je jednoducho možné opísať „dokonalý spôsob“ učenia sa akéhokoľvek cudzieho jazyka, ktorý by sedel každému.

Ste nadšenec pre literatúru, čítanie komiksov, sledovanie filmov, písanie listov, alebo Vás zaujíma gramatika? Využite to vo svoj prospech! Pozrite si obľúbený film v angličtine, na internete nájdete mnoho kníh a komiksov v cudzom jazyku. Ponorte sa do toho a učenie bude zábavnejšie a jednoduchšie.

Odporúčanie pre tých s prioritou naučiť sa rozprávať

Ak je váš hlavnou prioritou naučiť sa hovoriť, potom prosím, nezamykajte sa v izbe so zaprášenými starými knihami. Musíte hovoriť s reálnymi ľuďmi práve teraz, a ideálne každý deň po dobu najmenej pol hodiny. Čokoľvek iné čo robíte, by malo slúžiť hlavnému účelu, príprave pre tieto komunikačné stretnutia.

Ak nie ste v zahraničí práve teraz, alebo nemáte prístup k niekomu, s kým by ste mohli konverzovať, dva úplne bezplatné zdroje, ktoré vám pomôžu sú italki a Verbling. Italki umožňuje komunikovať v cudzom jazyku s kýmkoľvek na svete. Verbling vám umožní konverzovať s native speakrom prostredníctvom live videa v reálnom čase.

Pamätajte si: pretože sa učíte, je v poriadku robiť chyby! V skutočnosti by ste mali prijať fakt, že chyby robiť budete. Ide o základnú súčasť učenia sa akéhokoľvek jazyka.
Odporúčanie pre tých s prioritou naučiť sa rozprávať

  • Anki - flashcard aplikácia pre iPhone a Android. Program, ktorý pomáha ľahšie si veci zapamätať.
  • Memrise - slovníky na tejto stránke obsahujú pamäťové podnety, triky a mnemotechnické pomôcky. Bude oveľa menej pravdepodobné, že zabudnete nové slovíčka.
  • Vyskúšajte požiadaťlanguage learning forum o tip na najlepší spravodajský server alebo blog pre jazyk alebo dialekt, o ktorý sa najviac zaujímate.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára