utorok 5. augusta 2014

Prečo by som sa mal naučiť cudzí jazyk?

Učenie sa cudzieho jazyka zaberie čas a treba mu venovať pozornosť. Dôvody uvedené nižšie vás presvedčia, aby ste sa do učenia ponorili. Niektoré z nich sú praktické, niektoré intelektuálne a iné sentimentálne. Avšak nech budú akékoľvek, majte jasnú predstavu o tom, prečo sa učíte jazyk. Môže vám to pomôcť udržať motiváciu vášho štúdia.
Môžete žiť nový život každým jazykom, ktorým hovoríte.
Ak ovládate len jeden jazyk, žijete len raz.

Emigrácia

Ak sa presťahujte do cudzej krajiny alebo regiónu, učenie sa miestneho jazyka vám pomôže v komunikácii a integrácii do miestnej komunity. Dokonca aj keď miestny hovoria vašim jazykom (napríklad ak vašim jazykom číslo jedna je angličtina a presťahovali ste sa do Holandska), stále má veľký význam naučiť sa miestny jazyk. Ak tak urobíte, demonštrujete váš záujem a záväzok voči novej krajine.

Rodina a priatelia

Ak váš partner, príbuzní či priatelia hovoria odlišným jazykom, učenie sa ich jazyka vám uľahčí komunikáciu s nimi. Taktiež vám to poskytne schopnosť lepšie porozumieť ich kultúre a spôsobu myslenia.

Práca

Ak vaša práca zahrňuje pravidelný kontakt s ľuďmi, ktorí hovoria cudzími jazykmi a vy s nimi dokážete komunikovať v ich rodnom jazyku, prinesie vám to ich uznanie. Taktiež vám to pomôže urobiť obchod alebo vyjednať lepšie podmienky. Znalosť cudzieho jazyka zvýši vaše šance nájsť si lepšiu prácu, byť povýšený alebo presun do zámoria, či zúčastniť sa na zahraničných služobných cestách.
Mnoho po anglicky hovoriacich obchodníkov sa netrápi učením sa ďalšieho cudzieho jazyka, pretože veria, že väčšina ľudí, s ktorými robia obchod, vedia po anglicky a ak aj nie, môžu byť použití tlmočníci.
Nedostatok znalosti cudzieho jazyka stavia ľudí do nevýhody. Na stretnutiach, napríklad ľudia na druhej strane, môžu diskutovať medzi sebou v ich rodnom jazyku bez toho, aby im ostatní rozumeli a použitie tlmočníka veci spomaľuje. V akýchkoľvek situáciách po stretnutí sa budú miestny cítiť pohodlnejšie, keď použijú svoj rodný jazyk ako keď budú musieť použiť prekladateľa.

Štúdium a výskum

Informácie o predmete, o ktorý sa zaujímate, nájdete v prevažnej miere publikované v cudzom jazyku. Učením sa tohto jazyka získate prístup k týmto materiálom a umožní vám to komunikovať so spolužiakmi a výskumníkmi v tejto oblasti.

Cestovanie

Mnoho anglicky hovoriacim ľuďom sa zdá, že kdekoľvek pôjdete na dovolenku, dohovoríte sa po anglicky, preto nevidia dôvod učiť sa iný cudzí jazyk. Ak vám ľudia nerozumejú, všetko čo môžete urobiť je hovoriť pomalšie a hlasnejšie. Viac či menej si s tým vystačíte, pokiaľ sa budete držať populárnych turistických rezortov a hotelov, kde zvyčajne nájdete niekoho, kto hovorí po anglicky. Avšak, ak chcete zájsť za hranice takýchto miest, spoznať miestnych obyvateľov, vedieť prečítať značky či menu v reštaurácii atď, znalosť miestneho jazyka je nevyhnutná.
Američania, ktorí cestovali do zahraničia prvý krát sú často šokovaní zistením, že napriek veľkému pokroku, ktorý bol za posledných 30 rokov urobený, mnoho cudzincov hovorí stále len ich rodným jazykom.
Základná znalosť cudzieho jazyka vám pomôže zvládnuť situácie, ako je napríklad objednanie jedla a pitia, nájsť cestu, kúpiť lístky atď. Ak máte pokročilejšie znalosti jazyka, môžete viesť skutočné rozhovory s ľuďmi, ktorých stretnete, čo môže byť veľmi zaujímavé a dodať nový rozmer vašej dovolenke.
Die Grenzen meiner Sprache bedeuten die Grenzen meiner Welt. Hranice môjho jazyka znamenajú hranice môjho sveta.
Ludwig Wittgenstein

Štúdium v zahraničí

Ak plánujte študovať v zahraničí na univerzite, vysokej škole alebo škole, budete potrebovať dobrú znalosť miestneho jazyka, aj napriek faktu, že kurz, ktorý chcete študovať je vyučovaný vašim jazykom číslo 1. Vaša inštitúcia bude pravdepodobne poskytovať prípravné kurzy na zlepšenie vašich jazykových schopností a trvalú podporu.

Kultúra

Možno sa zaujímate o kultúru, poéziu, filmy, TV programy, hudbu alebo o iné aspekty kultúry ľudí, ktorí hovoria príslušným jazykom a chcete sa naučiť ich jazyk, aby ste získali schopnosť porozumieť im a ich kultúre.
Väčšina ľudí vo svete sú viacjazyční a každý z nás by mohol takým byť; nik z nás nie je prísne vylúčený z iného jazykového spoločenstva okrem nedostatku času a úsilia. Rôzne jazyky chránia a vyživujú rast rôznych kultúr, kde rôzne cesty ľudského poznania môžu byť objavené. Robia celkom určite život bohatší pre tých, ktorý vedia viac, než jeden z nich.
(Nicholas Ostler, Empires of the Word)

Náboženstvo

Misionári a iné náboženské typy sa učia jazyky, aby šírili ich posolstvá. V skutočnosti, misionári zohrali významnú úlohu pri dokumentovaní jazykov a vytváraní systému písma pre mnohých z nich. Ostatní sa učili jazyk(y), v ktorých písmo/ svätá knihy ich náboženstva boli pôvodne napísané, aby získali lepšie schopnosti porozumieť im. Napríklad, kresťania sa mohli učiť hebrejčinu, aramejčinu a biblickú gréčtinu. Moslim sa mohol naučiť klasickú arabčinu, a budhista Sanskrit.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára