pondelok 4. augusta 2014

London


Môj prvý pokus napísať niečo v angličtine, o mojich skúsenostiach s cestovaním v Londýne. Priložil som aj preklad do slovenčiny. A čo je cieľom? Precvičiť si angličtinu písomnou formou a podeliť sa s vami o moje zážitky.

Since I have known my wife, she has always been interested in British history and wanted to see London, the political and cultural heart of the country. I decided to surprise her and a little trip to London seemed to be the best choice.
As this wasn’t my first visit to London, I had a rough idea about the sights and using the public transport. Still, I had great respect especially as regards travelling by tube. It seemed to be huge in comparison with the Prague’s underground, or even also with that one in Munich. I wasn’t completely sure about where to buy tickets, how to use the Oyster Card, and how tariff bands work.
I must say that these Oyster Cards were especially convenient as we could use them for all kinds of public transport. We bought it for a returnable deposit of £ 3.00 and then we only had to top them up/ recharge them.
We were surprised by the lucidity of London tube. It has 12 lines with every one having its own colour and name which makes it so simple and clear. They cover the whole metropolitan area.
Travelling in London isn’t  exactly cheap but you will have no problem to get anywhere in the city. I can only recommend visiting the city. I had absolutely no problem with the transport, and you will neither.

Nedávno sme s manželkou strávili v Londýne tri krásne dni. Veľmi chcela vidieť Londýn, keďže sa intenzívne zaujíma o anglickú históriu, jej túžba bola o to väčšia.
Nebola to moja prvá návšteva Londýna, mal som aký taký prehľad o pamiatkach a spôsobe dopravy, či už metrom, autobusom alebo taxíkom.

Napriek tomu som mal veľký rešpekt práve pred cestovaním metrom. Zdalo sa mi obrovské v porovnaní s Pražským či dokonca tým v Mníchove. Nemal som úplne jasno v tom, ako sa kupuje cestovný lístok, ako využiť Oyster Card, ako fungujú tarifné pásma a podobne.
Obzvlášť výhodná bola (je) práve spomínaná Oyster Card, ktorú sme využívali na všetky druhy dopravy. Pri zakúpení karty sme zaplatili vratnú zálohu Ł3.00 a potom sme už len dobíjali kredit. Výhodou bolo, že aj keď sme jazdili veľa, nikdy sme nezaplatili za všetky jazdy v priebehu dňa viac ako stojí celodenný lístok na londýnsku MHD.
Prekvapila nás prehľadnosť londýnskeho metra. Metro má 12 liniek a každá z nich je farebne rozlíšená a má svoje meno. Linky pokrývajú takmer celý Londýn.
Doprava v Londýne nie lacná, je však prehľadná a nie je problém dostať sa odkiaľkoľvek kamkoľvek. Tím, ktorí ste v Londýne ešte neboli a máte obavy z dopravy vrelo odporúčam návštevu tohto mesta.

S dopravou nebudete mať problém rovnako, ako som nemal aj ja.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára