utorok 5. augusta 2014

Čo zákazníci očakávajú od vzdelávania?

Nedávno sme s kolegami, lektormi, ktorí majú pohaté skúsenosti zo zahraničia (USA, GB) viedli diskusiu na tému vývoja jazyka a toho, ako veľa musia na sebe pracovať, napriek tomu, že plynulo hovoria po anglicky. Vilo, náš dlhoročný kolega hovoril o svojej skúsenosti na konferencii v USA, kde diskutoval so svojimi kolegami z USA, Británie a Južnej Afriky. Vilo o tejto skúsenosti hovorí: "Bolo až neuveriteľné, aké rozdiely boli medzi jednotlivými "Native speakrami".

Vilo hovoril o svojej skúsenosti, kedy bol v úlohe človeka, ktorý presadzoval záujmy Slovenskej asociácie naturálnej kulturistiky a musel požiadavky organizácie predniesť na fóre, kde sa stretli zástupcovia rôznych krajín. Živo nám opisoval, koľko úsilia musel vynaložiť, neberúc do úvahy hlavný cieľ, presadiť záujmy organizácie. Dohovoriť sa po anglicky Vilovi nerobí problém, je v nej doma, stále sa zdokonaľuje, vzdeláva a nikdy nie je so sebou spokojný. Napriek tomu, ako sám poznamenal, množstvo rôznych prízvukov mu zo začiatku robilo problém. Americký sa líši od toho britského, nehovoriac o speakrovi z Južnej Afriky. A ak naozaj zoberieme do úvahy fakt, že išlo o formálne stretnutie, Vilo sa musel dôkladne pripraviť a byť si istý, že bude vedieť nielen predniesť požiadavky, ale vedieť aj reagovať na podnety ostatných zúčastnených. Určite neľahká úloha.

Ako sám poznamenal: "Pravdepodobne nikdy nedosiahnem takú úroveň angličtiny, ako keby som sa narodil v anglicky hovoriacej krajine, inak povedané, angličtina by bola mojim rodným jazykom. Dnes však viem, že nestačí sa učiť len niekoľko hodín do týždňa a čakať veľké výsledky. Ešte aj dnes sa intenzívne učím, vzdelávam a stále dopĺňam vedomosti".

Odpoveď na úvodnú otázku "Čo zákazníci očakávajú od vzdelávania?" môžeme odpovedať jednou vetou. Chcú sa naučiť rýchlo cudzí jazyk. Naša odpoveď na túto požiadavku je nasledovná: "Ak ste odhodlaný(á) investovať čas a úsilie do vzdelávania v cudzom jazyku, zvládnete to. Treba byť odhodlaný, vytrvať a nevzdať sa pri prvom náznaku ťažkostí. S ostatným vám pomôžeme my a ľudia, ako je náš kolega Vilo".

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára