utorok 5. augusta 2014

Ako sa učiť jazyk prostredníctvom interakcie

Ako často sme začínali učiť sa cudzí jazyk výberom učebnice a čítaním všetkých tých gramatických pravidiel a slovíčok naspamäť? Možno to nie je univerzálny prístup, ale ak ste gramatický nadšenec, alebo jednoducho logicky uvažujúci študent, potom by ste mali vedieť, o čom hovorím. Učenie sa gramatiky a zoznamu slovíčok je skutočne uspokojujúce - ak sú tam pravidlá, je to niečo určité a nemenné (samozrejme sú aj výnimky).

Avšak, akonáhle budete mať všetky gramatické pravidlá uložené v pamäti, rovnako ako veľký počet slov, nie je ťažké si uvedomiť nezmyselnosť toho, čo ste robili, najmä keď budete čeliť potrebe objednať si jedlo v reštaurácii v cudzej krajine, alebo keď sa jednoducho ocitnete v situácii, kedy musíte viesť jednoduchú konverzáciu s rodeným hovorcom (native speaker).

Keď používame cudzí jazyk, nemali by sme zabúdať na dôležitosť interakcie, teda počas písania či rozprávania s native speakrom. Existuje mnoho dôvodov, prečo by sme mali stráviť aspoň 80% času, ktorý venujeme učeniu sa jazyka práve týmto aktivitám:

  • Jedným z veľmi jednoduchých dôvodov je, že tým, že rozprávame a píšeme často, zvyšujeme plynulosť našej reči. Pomocou rovnakých štruktúr opakovaných mnoho krát, získavame tendenciu reč si osvojovať.
  • Počas interakcie s niekým v cudzom jazyku, vytvárame vedľajšie návyky, inak povedané, učíme sa podvedome. Úpravy robíme počas rozhovoru rovnako, ako poskytujeme dôkaz o našich chybách (prostredníctvom opráv a spätnej väzby), to všetko prispieva k tomuto procesu. V krátkom rozhovore, konverzácii alebo pri jednoduchom chatovaní získavame mnoho príležitostí pre vytváranie rôznych spôsobom nášho prejavu.
  • A čo viac, keď urobíme chybu a náš partner nás opraví, pravdepodobne si to zapamätáme a viac ju neurobíme. Je to preto, že sme tomu venovali pozornosť, to znamená, že sme si to všimli.

Tak prečo nezačať uvádzať to do praxe - skutočnej praxe - to, čo ste sa naučili v knihách a gramatických príručkách? Vyberte si jazykového partnera, dnes je to relatívne ľahké vďaka novým technológiám ako sú Skype, alebo si vyberte online lektora (tútora), aby ste sa nový jazyk naučili efektívne, plynulo a sebaisto prostredníctvom interakcie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára